Hájemství bernských honičů :: Bohemia Hill

Bernský honič úspěchy

!!!   IDEAL BOHEMIA HILL je nový SVĚTOVÝ VÍTĚZ 2023 a nový ŠVÝCARSKÝ VÝSTAVNÍ ŠAMPION   !!!

 

 

Více »

Bernská smečka

Bernská smečka 2011

04.03.2011

Na jaře 2011 žije v Hájemství bernských honičů celkem osm až devět berňáků...

Tři psi jsou již v seniorském věku, především otec zakladatel Abax (říká se mu Larry). Letos oslaví své jedenácté narozeniny, ale jedinou známkou jeho věku je pálení, které ztratilo svou původní barvu, jinak se nalézá v pozoruhodné kondici. Jeho pohyb je stejně noblesní, jako když k nám ve věku tří let přišel. Abaxovy výstavní úspěchy jsou excellentní (světový vítěz 2006, mezinárodní výstavní šampion, šampion 4 zemí, veterán šampion 2 zemí, na prestižní anglickou výstavu CRUFT´S se kvalifikoval již dvakrát, atd.). Je otcem 12 štěňátek. Žije v chovatelské stanici Bohemia Hill v Podkrkonoší.

Air (voláme na něj Erů) je o dva roky mladší; je starším bráškou slavného Bandiéra. Na výstavy moc nechodil, ale líbil se, posudky má pěkné. Má úspěšně složeny barvářské zkoušky honičů. Žije v chovatelské stanici Syrinx Bohemia na Šumavě. Je chovným psem, ale v rámci chovu plemene nebyl doporučován a zůstal stranou. Jeho rodokmen je velmi dobrý.

Do třetice letos dosáhne věku veteránů další hvězda, krasavec Bandiére (to je oficiální jméno, pro nás je to Char). Bandiére je nejen nádherný, ale má i nepřekonatelnou povahu, je totiž báječným parťákem nejen bráškovi Airovi, ale také dvěma předškolním dětem. Bandiére má za sebou dlouhou  řadu úspěchů, z těch nejvýznamnějších: světový vítěz 2009, mezinárodní výstavní šampion, šampion 4 zemí, barvářské zkoušky honičů s maximem bodů, kvalifikoval se na CRUFT´S. Žije na Šumavě, je otcem 11 štěňátek (jediný vrh!) a doufáme, že v tomto ohledu ještě neřekl poslední slovo.

Dalšími představitelkami jsou dvě dámy v nejlepších letech: California (Kalinka), pro kterou se vžila přezdívka Tornádo Cali. O jejích kouscích si dodnes se smíchem povídáme. Je neuvěřitelně akční a často své nápady nedomyslí. Bez ní bychom měli sotva polovinu zábavy. Kalinka se zatím stala maminkou jedenkrát a letos se na toto poslání zodpovědně znovu chystá. I její šňůra výstavních úspěchů je dlouhá, honosí se tituly junior klubový vítěz, junioršampion 2 zemí, šampion 3 zemí a mezinárodní výstavní šampionkou; pochopitelně se také kvalifikovala na CRUFT´S.

Hispania (Zlatíčko Hispánka) se naučila respektovat svou o dva měsíce starší kolegyňku Kalinku, ale jen na oko, sotva přestane být na očích, vždycky si udělá všechno po svém. O co je méně vidět, o to je chytřejší, často nám zůstává rozum stát, jak si se vším poradí. Je maminkou dvou vrhů (celkem 17 štěňátek) a jako maminka je dojemná, tolik péče a lásky aby pohledal. Na výstavě byla vždy v první linii, stejně jako Abax je světovou vítězkou 2006, je junioršampionkou 2 zemí, šampionkou 3 zemí, mezinárodní výstavní šampionkou a kvalifikovala se na CRUFTS.

Alabastr (Basty) je synem Kalinky a Abaxe. Jako mladší byl dost nedůvěřivý, na výstavách to nebylo ono, ale nikoli kvůli exteriéru, měl svůj vlastní názor na to, kdo na něj smí sahat (muži rozhodčí ho nebavili), nás zase přestalo bavit ho pořád přemlouvat, tak jsme mu dali výstavní klid. Ve třech letech se vše spravilo, ale co do titulů se nemůže s našimi esy poměřovat. Má několikrát BOB, na klubové výstavě byl vítězem třídy, při bonitaci neutrpěl jedinou ztrátu kytičky a byl označen jako "krásný jedinec, posila chovu", ale výstavy se už jeho parketou asi nestanou.

Aristocrate (Aristo) zakotvil sice v Praze, ale jistě z poloviny tráví čas u nás. Se smečkou je tak sžitý, že nás považuje za svůj plnohodnotný domov. Svému bráškovi Alabastrovi se až tak nepodobá, je jako by z oka vypadl mamince, zatímco Bastík tatínkovi.

Co do stáří jsou na posledních příčkách naše naděje, Bijou a Kanda, holčičky, které nám co chvíli připomenou dobu, kdy stejně řádily Kalinka s Hispánkou. Bregje (Bijou) jsme si přivezli z Holandska a pěkně jsme se na ni načekali. Její rodokmen je jedinečný a povaha nepřekonatelná. Tak empatické stvoření se jen tak nenajde. Bijou nic nemusíte říkat dvakrát, její jedinou starostí je, jak vám vyhovět. Bijou je ale také hvězdou výstavních kruhů: ještě jí nejsou dva roky a už je švýcarskou junior klubovou vítězkou, junior evropskou vítězkou a junior šampionkou.

Candida (Treperenda Kanda) je dcerou Hispánky a Bandiéra, je benjamínkem a klidně by mohla po Kalince převzít přízvisko Tornádo. Před nedávnem oslavila první narozeniny, ale žádné zklidnění se nekonalo. I ona si vede ve výstavním kruhu dobře, ale úspěchy má "na svědomí" její exteriér, rozhodně nikoli výstavní etiketa, nikdy nevíme, co předvede, je to zkrátka neřízená střela.

4.3. 2011

 

 

All right reserved Copyright: JUDr. Radana Menšíková 2008 - 2017                                                                    JustLogin | Webové aplikace, design, hosting.