Hájemství bernských honičů :: Bohemia Hill

Bernský honič úspěchy

!!!   IDEAL BOHEMIA HILL je nový SVĚTOVÝ VÍTĚZ 2023 a nový ŠVÝCARSKÝ VÝSTAVNÍ ŠAMPION   !!!

 

 

Více »

Bernská smečka

Smečka a výcvik

04.03.2006

Prvním naším berňákem byl Abax a nemáme ho "od miminka". Samozřejmě jsme si  od paní chovatelky s pejskem odváželi řadu informací, ale nenapadlo nás si nechat předvést, jak je na tom s poslušností. Rada, abychom jej po nějakou dobu nepouštěli z vodítka se zdála rozumná, ale nečekali jsme, že námi bude ten milý a přítulný pes tak smýkat a nedá si říci...

Kalinka

04.03.2006zoom

Kalinka

Kalinka

04.03.2006zoom

Kalinka

Kalinka

04.03.2006zoom

Kalinka

Kalinka

04.03.2006zoom

Kalinka

Kalinka

04.03.2006zoom

Kalinka

Hispánka

04.03.2006zoom

Hispánka

Hispánka

04.03.2006zoom

Hispánka

Hispánka

04.03.2006zoom

Hispánka

Hispánka

04.03.2006zoom

Hispánka

Hispánka

04.03.2006zoom

Hispánka

Abax

04.03.2006zoom

Abax

Kalinka, Hispánka, Abax

04.03.2006zoom

Kalinka, Hispánka, Abax

Paní chovatelka se s Abaxem loučila nerada a my jsme nechtěli její smutek prohlubovat následnými nejapnými dotazy na jeho výchovu, tak už jsme ani nevolali a začali jsme hned hledat psí školu. Cvičák jsme zavrhli (vlastně jsme vůbec nevěděli, jak to tam chodí), upřednostnili jsme individuální výcvik s možností vzájemné dohody o požadavcích majitele. Paní trenérku neodradilo ani to, že jde o žáka plemene loveckého a ona byla zvyklá na psy služební (pravila, že poslouchat musejí umět všichni), zvědavost před první lekcí byla zjevně oboustranná. Jaké bylo překvapení paní cvičitelky (a co teprve naše), když zjistila, že pejsek všechno ví, jen to na nás tak zkoušel! Pod jejím důsledným vedením se Abax rozpomněl, jak se věci mají, dokonce chůze u nohy mu šla, a jak!  Po dvou hodinách dělal spolehlivě úplně všechno, co jsme od něj očekávali, ale na tréninku vypadal tak spokojeně, že nám bylo líto skončit. Nebylo nutné stále dokola opakovat už zvládnuté dovednosti, tak jsme přibírali další a další, až došlo i na překážky. Abaxe to bavilo, šla mu i chůze po kladině na všechny možné způsoby a zvládl nakonec také ačko, z něhož měl původně respekt.

Později  jsme do hodin začali vodit i holky, ty začínaly od Adama a bavilo je to náramně! Haštěřily se, která bude první na řadě (Kalinka si zpravidla svým jedákem vyřvala prvenství) a předháněly se v projevech přízně paní trenérce: k tomu má každá jiný přístup, zatímco Cali je živel a jejím přesvědčením o všeobecné oblibě jejích vlhkých pusinek nedokáže otřást nic, Hispánka je docela něžné stvoření, až na rychlé a naprosto nečekané herdy přední tlapkou (v jejím případě spíš tlapou), kterými nešetří  a často míří na obličej.

Po bouřlivém přivítání jde Kalinka "na to": chůze u nohy, přivolání, předsedání, obraty, sedni, lehni, vstaň a odložení. Cali je zbrklá a často ne dost soustředěná, navíc se cítí hlavně honičem ptáků a velké sebezapření je třeba, aby každého opeřence neprohnala; dobrůtek se ovšem dožaduje i po cviku ne docela zvládnutém (přesvědčivě si povyskočí a když se nedočká, pravou přední ještě nabádá). Překážky zbožňuje, jediná se pouští i na žebřík a je nadšená z každé další zvládnuté příčky. Jen nerada se střídá s Hispánkou, z auta ji bedlivě pozoruje a každou chvíli kroutí hlavou v přesvědčení, že jí jde všechno lépe. To ale není úplně pravda. Hispánka se perfektně soustředí a jejím životním programem je nedělat potíže, za všech okolností se snaží vyhovět. Jediná disciplina, ve které pokulhává, je "lehni", lehá si tvrdošíjně na záda  v přesvědčení, že tak je to správně. Je při tom tak roztomilá, že jí to paní trenérka odpouští s konstatováním, že se to jistě zlepší. Pokud jde o překážky, žebřík tedy Hispánka rozhodně nemusí, ale aby se neřeklo, na dolních příčkách rozprostře tlapky a už se shání po piškotu. Kladina jí jde moc pěkně, ví, že záleží na každém kroku a tak se na každý krok pořádně koncentruje. Její královskou disciplinou je áčko:  být jen o poznání nižší (áčko, ne Hispánka), tak ho přeskočí jediním skokem (sama se hned vrací na start), paráda!

Abax jde na řadu poslední; jde mu to slušně, jen někdy nedává moc pozor. Cvičíme na fotbalovém hřišti vedle lesa a v tom je kámen úrazu, v lese se občas děje něco, na co by se rád skočil mrknout. Nakonec se sice ovládne, ale vrhne na mne pohled "tak ať je pro jednou po tvém". Z jeho počínání je cítit rutina, nadšením nemrhá, protože každý chlap přece ví, že emocemi se má šetřit. Závěr výcviku patří volnému dovádění: to se holky honí a Abax na ně zodpovědně dohlíží. Pokud se zapovídám s paní trenérkou a holky se příliš vzdálí, Abax je napomíná a po očku sleduje, jak kvitujeme jeho ostražitost.

Radana Menšíková, 4.3. 2006

All right reserved Copyright: JUDr. Radana Menšíková 2008 - 2017                                                                    JustLogin | Webové aplikace, design, hosting.