Hájemství bernských honičů :: Bohemia Hill

Bernský honič úspěchy

!!!   IDEAL BOHEMIA HILL je nový SVĚTOVÝ VÍTĚZ 2023 a nový ŠVÝCARSKÝ VÝSTAVNÍ ŠAMPION   !!!

 

 

Více »

Bernská smečka

Po měsíci

15.10.2004

Ani se tomu nechce věřit, že už je to měsíc, co jsou ti tři spolu, ale je to tak. Největší změna je, že Cali veškerý svůj temperament zaměřuje na Hispánku, Abax je už poněkud stranou jejího zájmu...

Abax a Cali

15.10.2004zoom

Abax a Cali

Hispánka

15.10.2004zoom

Hispánka

Cali a Hispánka

15.10.2004zoom

Cali a Hispánka

Hispánka, Cali a Abax

15.10.2004zoom

Hispánka, Cali a Abax

Hispánka, Cali a Abax

15.10.2004zoom

Hispánka, Cali a Abax

Hispánka, Cali a Abax

15.10.2004zoom

Hispánka, Cali a Abax

Hispánka

15.10.2004zoom

Hispánka

Hispánka

15.10.2004zoom

Hispánka

Cali a Hispánka

15.10.2004zoom

Cali a Hispánka

Abax

15.10.2004zoom

Abax

Za ten měsíc holky docela vyrostly a sžily se bez problémů. Ani jednou nebylo zapotřebí zasahovat ve prospěch benjamínka, Hispánka zaujala vůči Tornádu Cali perfektní taktiku: vždycky ustoupí, tváří se podřízeně, ale dělá si všechno po svém. Je zřejmý velký rozdíl mezi nimi: zatímco Cali hned jedná, Hispánka napřed myslí. Přestože Abax býval z Kalinčiny hyperaktivity už leckdy otrávený, po příchodu Hispánky si zase připadal na vedlejší koleji. Čas od času se snaží se do holčičích her přece jen zapojit, ale neví, jak na to: vždycky se kolem nich tak nějak neohrabaně motá a váhá, jak se do toho klubka zavrtat. Postupně se začal snažit celou  tu melu nějak usměrňovat, holky ho víceméně respektují, ale každá po svém: Kalinka vždycky ještě alespoň jednou zkusí, zdali by to přece jen neprošlo (zpravidla je odkázána do patřičných mezí a vyvrátí oči v sloup s výrazem "nojo, ty naděláš") a Hispánka ho začne okamžitě účinně chlácholit (když to nestačí, ještě hodí záda).

Kalinka vyrostla úplně neuvěřitelně, poznáme to na zídce, která tvoří zábradlí na terase. Abax byl zvyklý čas od času se vyhoupnout předníma nohama nahoru a mrknout, je-li vše na svém místě. To na Cali dělalo ohromný dojem, hned to začala trénovat, ale pořád měla nad hlavou pořádný kus zdiva. Ukazovali jsme jí, co za zídkou je, ale vůbec tomu nevěnovala pozornost, to nebylo ono, chtěla to dělat jako Abax. Jaké bylo její překvapení, když se jednoho dne vyhoupla a zjistila, že vidí ven! Hned po očku kontrolovala, co my na to, viděla, jak nás potěšila a vzala si vnitroblok na starost.

Dnes už Kalinka celé území přehlédne s naprostou lehkostí a neunikne jí dočista nic. Každý zvuk ji vyhoupne nahoru a pokud náhodou neví, co si má myslet, třeba o dítěti na tříkolce či mamince s kočárkem, pro jistotu je seřve. Hispánka vidí, jak to tu Cali řídí a je jí to fuk. Ani jednou se nepokusila podívat, s čím to má kolegyňka tolik práce (dík její intelektuální převaze ji trochu podezírám, že si umí dát pět a pět dohromady a tudíž to dávno ví). Zpravidla jako tichošlápek projde kolem a jde se věnovat něčemu zakázanému, třeba něčí botě. Má ovšem na repertoáru víc kousků, jako okusování koberce, stěhování předmětů (když se přitom převrhne kytka, taky dost dobrý). Poslední dobou přidala kontrolu kuchyňské linky (je jediná, kdo si to dovolí). Abax s Kalinkou ji zpravidla obdivně pozorují, jakmile je zahlédnu, vím, kolik uhodilo a jen Hispánka spatří mne, žádný zmatek, v klídku seskočí a s noblesou vítěze odchází středem.

Jakmile někde nachytám Cali, nic nepředstírá, jen mi věnuje přimhouřený pohled "no co, málem mi to prošlo", ale když je při lumpárně přistižena Zlatíčko Hispánka, rozhlédne se kolem (kdo to zlobí, kdo to byl?) a dělá úplně hodnou. Stává se, někdy přesně neví, zda zrovna   t o h l e   se smí: pak se pro jistotu líně zvedne a odchází, protože už má přece práci jinde. Různě holky reagují i při svém věčném zápolení, u nás platí, že psi smějí i na sedací nábytek, ale jen odpočívat. Kalince je samosebou úplně jedno, kde právě zápasí a při napomenutí kroutí hlavou a věnuje mi pohled "co zase dělám?"; to Hispánka se zklidní o nějakou tu vteřinu dřív, než se setkáme pohledem a úpěnlivě vysílá "hned jsem jí řikala, že to přeháníme". Abax je z Hispánky celý pryč, jakmile někam odejde Kalinka, je v klidu, zatímco při nepřítomnosti Hispánky vyje jako šakal a musíme to brát v úvahu, nechceme-li mít mezi sousedy potíže.

Když šla Cali prvně ven, hrnula se ke každému člověku, ale krčila se před psy (nezapomenu, jak se s hrůzou vtiskla do sklepního okénka, když běžel kolem yorkshire). Hispánka naopak vehementně zdravila psy a před lidmi couvala; teprve když zaznamenala, jaký úspěch má Kalinka se svou družností, začala ji napodobovat. Celá naše smečka bez rozdílu má soustavně zarudlou pokožku na krku: nevím, jak si spolu hrají ostatní psi, ale ti naši se neustále (láskyplně?) drží pod krkem.

Radana Menšíková, 15.10. 2004

 

 

 

All right reserved Copyright: JUDr. Radana Menšíková 2008 - 2017                                                                    JustLogin | Webové aplikace, design, hosting.