Hájemství bernských honičů :: Bohemia Hill

Bernský honič úspěchy

!!!   IDEAL BOHEMIA HILL je nový SVĚTOVÝ VÍTĚZ 2023 a nový ŠVÝCARSKÝ VÝSTAVNÍ ŠAMPION   !!!

 

 

Více »

Bernské povídání

Naše odchovy při práci

22.01.2011

Naše fenka Hispánka nám dala ze dvou vrhů úctyhodných 17 štěňátek, 8 fenek a 9 pejsků. Otcem jejího prvního vrhu  (vrh „B“ Bohemia Hill) je Abax od Vrchlického potoka, pes, který není lovecky veden a není majitelem certifikátu o složení barvářských (ani jiných) zkoušek. Otcem druhého vrhu  (vrh „C“) je Bandiére Syrinx Bohemia, který  barvářské zkoušky honičů splněny má, a sice v I. ceně, s maximálním počtem bodů.

Bouclier

22.01.2017zoom

Bouclier

Berna

22.01.2017zoom

Berna

Blossom a Czari

22.01.2017zoom

Blossom a Czari

Oiva

22.01.2017zoom

Oiva

Czardas

22.01.2017zoom

Czardas

Credo

22.01.2017zoom

Credo

Z vrhu B pochází celkem 6 štěňat a lovecky vedeni jsou tři potomci: feny Berna (Brillance) a Blossom a pes Bouclier, přičemž majitelé Berny a Boucliera svůj úmysl pořídit si štěně na práci v lese předem deklarovali, majitelka Blossom takový plán neměla, ale zkusila to a pokračuje; dnes má již fenky dvě a oběma se daří moc pěkně.

Berna, Blossom i Bouclier odešli do zahraničí, shodou okolností ani jeden z nich loveckou zkoušku nepotřebuje. Majitelé si jejich předpoklady chválí, pokud je nám známo, Berna (Polsko) se na zkoušky chystá, její majitelka má bohaté zkušenosti, chová a lovecky vede i své dva bavorské barváře.  Blossom  (Holandsko) je v tréninku, který byl bohužel na chvíli přerušen ze zdravotních důvodů (nikoli feny). Boucliera jsme letos potkali na Klubové výstavě ve Švýcarsku a jeho majitel nám vyprávěl o jeho loveckých schopnostech s nadšením.

Z vrhu C (11 štěňat) se práci věnuje pět potomků: Czardas (Coral), Credo, Oiva (Carbonado), Zora (Carriére) a Czari, opět jsou všichni v zahraničí a v jejich případě všichni majitelé měli v úmyslu psy vést lovecky.

V rodině Czardase (Švýcarsko) již jednoho švýcarského honiče mají, i ten se lovu věnuje. Očekávala bych, že schopnosti plemene k práci znají a Czardas je nepřekvapí; opak je pravdou. Jsou nadšeni jeho schopnostmi a povahou, která je rozvážná a speciálně se vyjadřují k jeho oblibě ve smečce při lovu: „Jeho klidné a příjemné způsoby ve smečce oceňují všichni jeho lovečtí kamarádi.“  Podle slov majitelů má Czardas obrovský lovecký  talent,  jsou z něj doslova nadšení. I Zora žije ve Švýcarsku a zprávy o ní nám podávají majitelé Czardase, kteří se s  majitelem Zory přátelí.

Majitelé Oivy (Finsko) mají  současně s ním ještě dva bígly a Oiva je veden všestranně (lovecky, sportovně-plave v bazénu J, i výstavně). Na jeho pracovní schopnosti se dozvídáme samou chválu, majitelé jsou překvapeni, že Oiva vždy hned sám ví, co má dělat.

Majitelé Creda  (Rakousko) již v minulosti bernského honiče měli a plemeno si oblíbili pro jeho vlastnosti. Credův nos je rozhodně nezklamal. Pokud jde o Czari, ta žije společně s Blossom v Holandsku a obě si na stopě vedou skvěle.

Je naší velkou radostí, že se majitelé našich odchovů s námi dělí o radost, kterou ze svých psů mají, a jako většina chovatelů tyto zprávy zveřejňujeme na našem webu www.bernsky-honic.cz, možná je někteří sledujete, takže neříkám nic až tak nového. Řekla bych, že z našich zkušeností vyplývá závěr, že o předpoklady k práci v lese lovecké plemeno jen tak lehce nepřijde, vzhledem k současné situaci v chovu by nebylo od věci znovu otevřít otázku povinnosti pracovních zkoušek.

 

Pro Zpravodaj KCHŠH 2011 Radana Menšíková, chovatelská stanice Bohemia Hill, a Jaroslava Hůlková, chovatelská stanice Syrinx Bohemia

 

 

 

 

 

 

All right reserved Copyright: JUDr. Radana Menšíková 2008 - 2017                                                                    JustLogin | Webové aplikace, design, hosting.