Hájemství bernských honičů :: Bohemia Hill

Bernský honič úspěchy

!!!   IDEAL BOHEMIA HILL je nový SVĚTOVÝ VÍTĚZ 2023 a nový ŠVÝCARSKÝ VÝSTAVNÍ ŠAMPION   !!!

 

 

Více »

Vzpomínáme


Abax

05.07.2014

05.07.2014

05.07.2014zoom

05.07.2014zoom

05.07.2014zoom

05.07.2014zoom

05.07.2014zoom

05.07.2014zoom

Brzy to bude rok, co jsme se rozloučili s naším milovaným Abaxem od Vrchlického potoka, kterého považujeme za našeho "otce zakladatele". Byl to náš první bernský honič a stal se doslova legendou, nejen pro nás. Řekněte, který pes z útulku to dotáhl na světového vítěze?

Z útulku na stupně vítězů...

Lerdu (domácí jméno Abaxe bylo Larry) jsme získali v jeho třech letech od chovatelky paní Gabriely Březinové. Ta ho původně jako štěňátko prodala jiným majitelům, ale pak jej objevila zcela zbědovaného v psím útulku. Byl šťastný, když na něho promluvila a vyndala ho z klece, ale v ten moment jí vysílený v náručí zkolaboval. Strach, že se už nemusí probudit, vystřídala obrovská úleva, když se zase postavil na nohy.

Byl to Larry, kdo si vybral nás. Mému muži skočil na klín a jeho významný pohled TAK TO BY ŠLO byl signálem pro Gábinku, že nám ho může svěřit. Chtěli jsme především kamaráda, ale ze zvědavosti jsme se s ním zajeli podívat na výstavu a on v konkurenci šesti berňáků s přehledem vyhrál. Za tři roky jsme s Lerouškem zavítali na výstavu světovou do Poznaně a zase byl první, tentokrát dokonce z osmi. Byl to prostě fešák a v pohybu se mu snad nevyrovnal vůbec nikdo.

Kromě titulu Světový vítěz získal Abax i řadu titulů dalších, byl Mezinárodní výstavní šampion, šampion čtyř zemí (Německo, Lucembursko, Slovensko a Polsko), veteránšampion německý a český, dvakrát stál na bedně, byl vítězem Lipska, dokonce dvakrát, vítězem Bavorska i Duryňska, jeho tituly BOB CACIB a CAC z různých států se počítají na několik desítek... Pokud šlo o Lerdu, výstavy by kliďánko ze svého života vypustil; měl k nim sice vlažný vztah, ale proč by to pro nás neudělal, vždyť ho to nic nestálo.

Nesmíme zapomenout ani na jeho slávu publikační - v roce 2009 vyšla v USA obsáhlá encyklopedie WORLD ATLAS OF DOG BREEDS (960 stran, 420 plemen psů), kam si paní Heather Russell-Revesz vybrala jako zástupce plemene švýcarský honič - bernský honič jako jediného na světě právě Abaxe od Vrchlického potoka.

Abax jako plemeník

Jméno Abax od Vrchlického potoka má v kolonce "otec" ve svém průkazu původu vepsáno deset psů a devět fen, polovina z nich (přesně tři synové a šest dcer) žije v zahraničí (Německo, Švýcarsko, Finsko, Polsko, Holandsko, Belgie, Litva). Kdo by neznal slavného Kyöstiho z Finska, je to Abaxův synek Décent Dauphin Bohemia Hill, věrná taťkova kopie, jen v poněkud více bílém provedení. Nemenší sláva provází Kyöstiho starší sestru Bernu (Brillance Bohemia Hill), která má stejné oba rodiče.

Larryho synové Alabastr a Bouclier a dcery Brillance a Bravoure se již sami zapojili do chovu, Berna (Brillance) dokonce dvakrát, a tak po Abaxovi máme šestatřicet vnoučat rozesetých po světě (Kalifornie, Florida, Holandsko, Polsko, Německo, Švýcarsko, Česká republika).

Byl to náš osudový pes

Aby se Abax od Vrchlického potoka nakonec dostal do naší rodiny zařídil jistojistě osud. Ztrátu neseme hodně těžce a místo po Lerouškovi už nemůže nikdo nikdy zaplnit. Naštěstí ale to nejhorší máme za sebou a dokážeme vzpomínat už hlavně na jeho vtipné kousky a veselé příhody, o které nebyla nikdy nouze. Lerdo, děkujeme za překrásných deset let, která nám zásadně změnila život a pomohla nám pochopit, o co v životě jde především. O Abaxovi jsem psala tady...

Mirek a Radana Menšíkovi

« Zpět

All right reserved Copyright: JUDr. Radana Menšíková 2008 - 2017                                                                    JustLogin | Webové aplikace, design, hosting.